Az élet és a testi épség elleni bűncselekmények

A fenti kategóriába tartozik többek között az emberölés és a testi sértés.

Milyen következményekkel kell szembenézni?

  • Emberölés:

A Btk. 160. § (1) bekezdése szerint aki mást megöl, bűntett miatt öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Minősített esetekben (pl. aljas indokból vagy célból, előre kitervelten, nyereségvágyból való elkövetés) a büntetés tíz évtől húsz évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztés.

Fontos megemlíteni, hogy a törvény az előkészületet is büntetni rendeli, ez esetben egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés szabható ki.

A Btk. 160. § (4) bekezdése értelmében aki az emberölést gondatlanságból követi el, vétség miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

  • Testi sértés:

A Btk. 164. § (1) bekezdése értelmében testi sértést követ el, aki más testi épségét vagy egészségét sérti.

Ha az okozott sérülés vagy betegség 8 napon belül gyógyul, könnyű testi sértésről beszélünk, ha 8 napon túl gyógyul, súlyos testi sértésért felelünk.

Alapesetben könnyű testi sértés esetén legfeljebb két évig terjedő szabadságvesztés szabható ki, míg súlyos testi sértés esetén legfeljebb három évig terjedő szabadságvesztés. A könnyű testi sértés csak magánindítványra büntethető.

A büntetési tétel emelkedik, ha a testi sértés ún. minősített esetéről van szó (pl. aljas indokból vagy célból való elkövetés, maradandó fogyatékosságot vagy súlyos egészségromlás okozása).

A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a testi sértés életveszélyt vagy halált okoz.

Ha mielőbb felveszi a kapcsolatot egy ügyvéddel, akkor:

  • megfelelő tájékoztatást kap az ügyéről és annak lehetséges kimeneteleiről,
  • a hatékony és eredményes védekezési stratégia időben kialakítható,
  • az ügyvéd jelen lehet a kihallgatásán és az Önt érintő eljárási cselekményeken, segítve ezzel Önt jogai érvényesítésében.

Szem előtt tartva azt, hogy a fentiekben ismertetett bűncselekményeket a törvény szigorúan szankcionálja, kulcsfontosságú az első gyanúsítotti kihallgatáson tett nyilatkozat, az ott elhangzottak ugyanis az egész büntetőeljárásra és annak kimenetelére is jelentős hatással lehetnek.